КОКТЕЛ: Лимонада од јагоди и вотка

Потребни се само неколку минути за да се подготви овој освежителен коктел за целото друштво! Се што ви треба за овој брз коктел се: јагоди, лимон, вотка, шеќер, гарнир и сламки. Првиот чекор е да ги изблендирате јагодите во кои се додава исцеден сок од лимон и малку шеќер за да се омекне лимонската киселина. […]

12 позитивни факти за кафето!

Кофеинот, најчесто консумираната психоактивна супстанца во светот, е главната состојка на секое кафе. Неговите благотворни ефекти врз човечкото тело до денес се многу добро истражени, но кафето во целина е комплексен пијалок со илјада различни супстанции. Некои студии покажуваат дека кофеинот не е единствениот одговорен за сè, туку дека и другите состојки можат да имаат […]

Како степенот на печење на кафето влијае врз вкусот?

Печењето зрна кафе е важна и специфична фаза во производството на кафе, бидејќи зависи од вкусот на финалниот производ. Преку степенот на печење може дополнително да се развива и збогатува вкусот на дадена сорта или да се насочи во саканиот правец. Постојат неколку главни степени на печење на кафе и тие се:   – Светло […]

Кои се разликите помеѓу капсулите за кафе и хартиените патрони за кафе?

Се поголем број луѓе одлучуваат да купат мала машина за еспресо кафе за дома или во канцеларија, поради едноставноста на подготовката, а и задоволството од совршено подготвеното кафе. Оние што го следат пазарот за кафе знаат дека постојат машини за еспресо кафе на хартиени патрони и на капсули. За да одбереме кафемат коишто одговара на […]

Бред Пит стана новиот амбасадор на брендот De’Longhi

Оскаровецот Бред Пит тргна по стапките на својот пријател, Џорџ Клуни, потпишувајќи договор со италијанскиот производител на кафе и апарати за домаќинство, De’ Longhi. Оттаму го најмија Пит како нов претставник, амбасадор на брендот, се вели во соопштението на компанијата.   Акциите на De’ Longhi пораснаа за 1,9 отсто на берзата во Милано кратко по […]

Диета со кафе

Со оваа диета, можете да изгубите за 7 дена до 7 килограми! Условот е да пиете 2-3 шолји кафе секој ден. Кафето е најароматичниот и еден од најпопуларните пијалоци во светот. Покрај тоа, кафето е добро за здравјето и убавината. Пијалоците од кафе го забрзуваат метаболизмот. Благодарение на нив, во телото се согоруваат најмалку 200 […]

Арабика или Робуста: во што е разликата?

Арабика или Робуста: во што е разликата? Во светот постојат околу 25 различни видови растенија за кафе, но само два вида се одгледуваат и консумираат. Арабиката во целокупното светско производство учествува со околу 70% а Робуста околу 20%. Околу 10% припаѓа на други помалку познати сорти како што се: Либерика, Екселса, Стенофила, Арабуста, Бониери, Могенети […]

Како се користи Мока? Лесен начин да направите добро кафе!

Како се користи Мока? Лесен начин да направите добро кафе! Ако сте љубител на еспресо кафе, можете да го направите и во домашни услови! Еве како да направите кафе слично на еспресо направено со професионални машини.   Што е потребно? Мока Мелено еспресо кафе   Што е Мока? Мока е триделен уред за правење кафе, […]

5 причини поради кои треба да пиете еспресо!

Истражувањата покажаа дека еспресото е најпопуларниот и најздравиот тип на кафе… Кафето е дефинитивно омилениот пијалок на многумина од нас и повеќето не можат нормално да функционираат без неговото дневно конзумирање. Кога се пие во умерени количини, кафето може да биде здрава навика и може да му помогне на нашето тело нормално да функционира, а […]

Кошница